Jak pilnować domowego budżetu?

Zasada nr 1.

Spisujemy swoje dochody. Żeby dokładnie planować swoje wydatki musimy wiedzieć ile pieniędzy możemy przeznaczyć na zakupy i opłaty. Warto więc dokładnie spisać jaką kwotę miesięcznie mamy do dyspozycji. Bierzmy pod uwagę wyłącznie pewne źródła dochodu. Nie liczmy na dodatkowe premie czy inne niespodzianki, co do których nie mamy gwarancji, że rzeczywiście do nas trafią. Skupmy się wyłącznie na pewnych przychodach takich jak pensja, emerytura czy renta.

Zasada nr 2.

Spisujemy nasze wydatki. Wszystkie. Musimy dokładnie wiedzieć ile wydajemy na opłaty, żywność, i inne potrzeby. Jeśli nasze wydatki są mniejsze niż dochody, to nasz budżet domowy jest w miarę bezpieczny. Być może jest w nim miejsce na oszczędności, o których zawsze powinniśmy pamiętać, choćby na nieprzewidziane sytuacje. Jeśli jednak nasze wydatki są większe niż dochody to musimy działać. I to szybko. Dobrze jest podzielić tą listę na trzy części. W pierwszej umieszczamy stałe wydatki, które ponosimy co miesiąc jak opłaty za czynsz, wodę, gaz, energię elektryczną, czy raty kredytów. W drugiej części umieszczamy wydatki na rzeczy bezwzględnie potrzebne takie zakupy spożywcze, leki, przejazdy. Druga część naszych wydatków to rzeczy, bez których jesteśmy w stanie sobie poradzić jak np.: telewizja kablowa, drobne przyjemności. To tu jest miejsce na ewentualne oszczędności i zbilansowanie naszego budżetu.

Zasada nr 3

Planujemy nasze wydatki. W każdym miesiącu powinniśmy sporządzić planowanych wydatków. Wiemy już, co powinno się na niej znaleźć (patrz zasada nr 2). Po odliczeniu wydatków na stałe koszty (czynsz, opłaty za wodę, prąd, itd.) wiemy jaką kwotę mamy do dyspozycji na pozostałe potrzeby. Warto podzielić tą kwotę na ilość tygodni, czy nawet dni, jakie zostały nam do końca miesiąca. W ten sposób będziemy wiedzieli ile pieniędzy i na jakie zakupy możemy sobie pozwolić.

Zasada nr 4

Jeśli pożyczamy pieniądze to rozsądnie. Czasem, mimo wysiłków, nasz budżet domowy nie jest w stanie udźwignąć wszystkich wydatków. Pojawiają się też nagłe potrzeby, np. zepsuła nam się pralka i pilnie potrzebujemy nowej. W takich sytuacjach często zastanawiamy się nad wzięciem pożyczki. Nie w tym nic złego jeśli tylko będziemy pamiętali o kilku ważnych sprawach:

Serwis firmy:
Asekuracja Sp. z o.o.
ul. Władysława IV 22, 81-743 Sopot